İş

Çin’de Mart ayı fabrika faaliyetleri ekonomik toparlanmaya işaret ediyor

Çin’in imalat sektörü Mart ayında toparlanma sinyalleri verirken, fabrika faaliyetlerinin son altı ayda ilk kez genişlemesi ülkenin politika yapıcıları için umut ışığı oldu. Resmi satın alma yöneticileri endeksi (PMI) Mart ayında 50.8’e yükselerek Şubat ayındaki 49.1 seviyesinden bir sıçrama gerçekleştirdi ve 49.9 olan medyan tahminini aşarak büyümeye işaret etti.

Bu artış, geçtiğimiz Mart ayından bu yana kaydedilen en yüksek PMI değerine işaret ederek ılımlı bir büyüme hızını yansıtıyor. China Everbright Bank analistine göre analistler, artan ev sahibi ve iş dünyası güveni ile tüketim ve yatırım isteğinin artmasıyla birlikte yurtiçi arz ve talepteki iyileşmelere dikkat çekiyor.

Olumlu bir gelişme olarak, yeni ihracat siparişleri 11 aylık düşüşü sona erdirerek büyüme bölgesine geçti. Bununla birlikte, istihdam sektörü, iş kaybı oranı yavaşlamış olsa da, azalmaya devam etti. Son PMI verileri dünyanın en büyük ikinci ekonomisinin kademeli olarak istikrara kavuştuğuna işaret ederek bazı analistlerin bu yıl için büyüme tahminlerini yukarı yönlü revize etmelerine yol açtı.

İyimser göstergelere rağmen Çin, emlak sektöründe süregelen gerileme, yerel yönetimlerin borçları ve küresel talebin duraklaması gibi zorluklarla karşı karşıya. Bu sorunlar, 2022’nin sonlarında COVID-19 kısıtlamalarının kaldırılmasından bu yana ekonomiyi rahatsız ediyor. Bir danışmanlık firması olan China Beige Book, işe alım, imalat ve perakende sektörlerindeki iyileşmelerle birlikte ekonominin ilk çeyreği güçlü bir şekilde kapatmaya hazırlandığını belirtti.

Hizmetler ve inşaat sektörlerinde de artış görülürken, resmi imalat dışı PMI Şubat ayındaki 51,4 seviyesinden 53’e yükselerek Eylül ayından bu yana en yüksek noktasına ulaştı. Bu ayın başlarında Başbakan Li Qiang, Ulusal Halk Kongresi sırasında 2024 yılı için yaklaşık %5’lik bir ekonomik büyüme hedefi açıkladı.

Bu hedefe ulaşmak için analistler, ekonominin yalnızca 2022’deki düşük istatistiksel tabana dayanamayacağı için ek teşvik önlemlerinin gerekli olabileceğini öne sürüyor. Son olumlu veriler ışığında Citi, Çin için bu yılki ekonomik büyüme tahminini %4,6’dan %5,0’a yükseltti.

1 Mart’ta Çin kabinesi, yıllık 5 trilyon yuanı (691,63 milyar $) aşan bir pazar talebi yaratabilecek büyük ölçekli ekipman yükseltmelerini ve tüketim malları satışlarını teşvik etme planını onayladı.

Ancak analistler, hane halkı tüketimine ve piyasa kaynak tahsisine doğru bir kayma olmazsa, Çin’in önümüzdeki yıllarda Japonya’nın yaşadığına benzer bir durgunlukla karşı karşıya kalabileceği endişesini dile getiriyor.

Reuters bu makaleye katkıda bulunmuştur.

Bu makale yapay zekanın desteğiyle oluşturulmuş, çevrilmiş ve bir editör tarafından incelenmiştir. Daha fazla bilgi için Şart ve Koşullar bölümümüze bakın.

daricaajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

-
Başa dön tuşu